سوالات متداول

– طول درمان ارتودنسی چقدر است؟

اغلب بیماران همیشه این نگرانی را دارند که چه مدت باید ارتودنسی را در دهان خود جهت درمان نهایی داشته باشند. به طور میانگین، ارتودنسی حدود 24 ماه برا ی تکمیل درمان زمان لازم دارد. بعضی بیماران به زمانی کمتر از 12 ماه نیاز دارند، اما بیمارانی هم وجود دارند که طول درمان آنها به 3 سال هم می رسد تا دندان‌های آنها در جایگاه صحیح خود قرار بگیرد.
طول درمان ارتودنسی برای همه مشکلات دندانی یکسان نیست و موقعیت فک و دندان هر بیمار منحصر به فرد است. بنابراین نمی توان زمان دقیقی برای  طول درمان مشخص کرد.

– آیا کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی لازم است؟

در بعضی موارد برا ی درمان، کشیدن یک یا چند دندان الزامی است و بیشتر مردم نگران این موضوع هستند. اما باید به این نکته توجه داشت که فضای خالی که بعد از کشیدن دندان بین دندان‌ها بوجود می‌آید طی درمان ارتودنسی از بین خواهد رفت.

– سن مناسب برای انجام ارتودنسی چه زمانی است؟

درمان زودهنگام ارتودنسی در خیلی از موارد می‌تواند از درمان اساسی ارتودنسی در آینده جلوگیری کند. درمان زود هنگام، می‌تواند بیمار را از انجام جراحی یا مشکلات پیچیده تر دور کند.
به عقیده بیشتر متخصصین اولین ویزیت کودک بهتر است در سن ۷ سالگی انجام شود. اما درمان ارتودنسی هیچگونه محدودیت سنی ندارد و در هر سنی‌ قابل انجام است. امروزه، حدود 25 درصد از بیماران ارتودنسی را بزرگسالان تشکیل می دهند.

– آيا براي افرادی که ظاهر دستگاه های ارتودنسی مهم است، روش جايگزين وجود دارد؟

امروزه با پیشرفت تکنيک های جديد دستگاهای مدرنی بوجود آمده اند مانند براکت های همرنگ دندان، ارتودنسي از پشت دندان ها، ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف. در مواردی که بيمار از ظاهر فلزی دستگاه های ارتودنسي ناراضی است می‌تواند از این روش ها استفاده کند.

This post is also available in: Kurdish